Main content

Text/HTML

realnav

timeline

Premierships
 

Year VFL/AFL SA WA VFA TAS* ACT NSW NT QLD
1877   South Adelaide   Carlton          
1878   Norwood   Geelong          
1879   Norwood   Geelong          
1880   Norwood   Geelong Cricketers        
1881   Norwood   South Melbourne Railway        
1882   Norwood   Geelong Railway        
1883   Norwood   Geelong Railway        
1884   Port Adelaide   Geelong Cricketers        
1885   South Adelaide Rovers South Melbourne Holebrook        
1886   Adelaide Fremantle Geelong City, City        
1887   Norwood Unions Carlton Railway, City        
1888   Norwood Unions South Melbourne City, Launceston        
1889   Norwood Unions South Melbourne Railway, Launceston        
1890   Port Adelaide Fremantle South Melbourne Holebrook, City        
1891   Norwood Rovers Essendon Holebrook, City        
1892   South Adelaide Fremantle Essendon City, Launceston        
1893   South Adelaide Fremantle Essendon Railway, Launceston        
1894   Norwood Fremantle Essendon Railway, Launceston        
1895   South Adelaide Fremantle Fitzroy City, City        
1896   South Adelaide Fremantle Collingwood Railway, Fitzroy        
1897 Essendon Port Adelaide West Perth Port Melbourne Hobart, Launceston        
1898 Fitzroy South Adelaide Fremantle Footscray Lefroy, Essendon        
1899 Fitzroy South Adelaide West Perth Footscray Lefroy, Launceston        
1900 Melbourne North Adelaide East Fremantle Footscray Wellington, Launceston        
1901 Essendon Norwood West Perth Port Melbourne Lefroy, North Launceston        
1902 Collingwood North Adelaide East Fremantle Richmond North Hobart, City        
1903 Collingwood Port Adelaide East Fremantle North Melbourne Wellington, City   East Sydney    
1904 Fitzroy Norwood East Fremantle North Melbourne Wellington, North Launceston   North Shore   Norths, Souths, Wests
1905 Fitzroy North Adelaide West Perth Richmond North Hobart, North Launceston   Sydney   City
1906 Carlton Port Adelaide East Fremantle West Melbourne Derwent, North Launceston   Newtown   City
1907 Carlton Norwood Perth Williams- town Lefroy, City   Sydney   Locomotives
1908 Carlton West Adelaide East Fremantle Footscray North Hobart, City   YMCA   Locomotives
1909 South Melbourne West Adelaide East Fremantle Brunswick Cananore, Launceston   North Shore   Wynnum
1910 Collingwood Port Adelaide East Fremantle North Melbourne Cananore, City, Ulverstone   YMCA   South Brisbane
1911 Essendon West Adelaide East Fremantle Essendon Association Cananore, North Launceston, Mersey   East Sydney   South Brisbane
1912 Essendon West Adelaide Subiaco Essendon Association Lefroy, North Launceston, Mersey   Sydney   Valley
1913 Fitzroy Port Adelaide Subiaco Footscray Cananore, Launceston, Latrobe   Sydney   Valley
1914 Carlton Port Adelaide East Fremantle North Melbourne North Hobart, City, Devonport   South Sydney   South Brisbane
1915 Carlton Sturt Subiaco North Melbourne Lefroy, (none), Devonport   Paddington    
1916 Fitzroy   South Fremantle       Paddington    
1917 Collingwood   South Fremantle       Paddington Wanderers  
1918 South Melbourne   East Fremantle North Melbourne     East Sydney Wanderers  
1919 Collingwood Sturt East Perth Footscray     Paddington Wanderers  
1920 Richmond North Adelaide East Perth Footscray North Hobart, Launceston, Latrobe   Paddington Wanderers Wynnum
1921 Richmond Port Adelaide East Perth Williams- town Cananore, City, Diggers   North Shore Waratahs South Brisbane
1922 Fitzroy Norwood East Perth Port Melbourne Cananore, City, Latrobe   Paddington Vesteys Brisbane
1923 Essendon Norwood East Perth Footscray North Hobart, North Launceston, Ulverstone   Sydney Wanderers Brisbane
1924 Essendon West Torrens Subiaco Footscray Lefroy, Launceston, Latrobe Acton Paddington Wanderers Brisbane
1925 Geelong Norwood East Fremantle Brunswick Cananore, North Launceston, Devonport Federals Sydney Vesteys Valley
1926 Melbourne Sturt East Perth Coburg Cananore, Launceston, Latrobe Federals Eastern Suburbs Vesteys Brisbane
1927 Collingwood West Adelaide East Perth Coburg Cananore, North Launceston, Burnie Acton Eastern Suburbs Buffaloes Mayne
1928 Collingwood Port Adelaide East Fremantle Coburg North Hobart, City, Burnie Eastlake Newtown Magpies Mayne
1929 Collingwood Norwood East Fremantle Northcote North Hobart, Launceston, Circular Head Ainslie Newtown Waratahs Windsor
1930 Collingwood North Adelaide East Fremantle Oakliegh Lefroy, City, Latrobe Eastlake Newtown Waratahs Mayne, Windsor
1931 Geelong North Adelaide East Fremantle Oakleigh Cananore, North Launceston, Latrobe Manuka Sydney Waratahs Mayne
1932 Richmond Sturt West Perth Northcote North Hobart, City, Penguin Goulburn Newtown Buffaloes Windsor
1933 South Melbourne West Torrens East Fremantle Northcote Cananore, Launceston, Latrobe Eastlake Newtown Waratahs Windsor
1934 Richmond Glenelg West Perth Northcote North Hobart, Launceston, Devonport Eastlake South Sydney Buffaloes Mayne
1935 Collingwood South Adelaide West Perth Yarraville New Town, Launceston, Ulverstone Manuka South Sydney Buffaloes Mayne
1936 Collingwood Port Adelaide East Perth Nortchote North Hobart, Launceston, Devonport Ainslie Newtown Buffaloes Windsor
1937 Geelong Port Adelaide East Fremantle Prahran Lefroy, Launceston, Burnie Eastlake St George Garrison Windsor
1938 Carlton South Adelaide Claremont Brunswick North Hobart, Launceston, Devonport Manuka St George Waratahs Windsor
1939 Melbourne Port Adelaide Claremont Williams- town North Hobart, City, Burnie Quean- beyan Newtown Garrison Windsor
1940 Melbourne Sturt Claremont Port Melbourne North Hobart, Launceston Quean- beyan Newtown Mobile Windsor
1941 Melbourne Norwood West Perth Port Melbourne North Hobart, City Quean- beyan Eastern Suburbs Waratahs Kedron
1942 Essendon   West Perth     Eastlake- Manuka Newtown   Mayne
1943 Richmond   East Fremantle     Royal Military College St George   Kedron
1944 Fitzroy   East Perth     Navy Sydney Naval   Kedron
1945 Carlton West Torrens East Fremantle Williams- town North Hobart, Launceston, APPM Eastlake Newtown   Workshops
1946 Essendon Norwood East Fremantle Sandring- ham Sandy Bay, North Launceston, East Devonport Ainslie Newtown   Kedron
1947 Carlton West Adelaide South Fremantle Port Melbourne North Hobart, North Launceston, Ulverstone Ainslie Newtown Waratahs Windsor
1948 Melbourne Norwood South Fremantle Brighton New Town, North Launceston, East Devonport Eastlake Newtown Waratahs Kedron
1949 Essendon North Adelaide West Perth Williams- town New Town, North Launceston, APPM Manuka Newtown Buffaloes Windsor
1950 Essendon Norwood South Fremantle Oakleigh Hobart, North Launceston, Ulverstone Manuka Newtown Buffaloes Windsor
1951 Geelong Port Adelaide West Perth Prahran New Town, Launceston, Ulverstone Royal Military College Western Suburbs Buffaloes Windsor
1952 Geelong North Adelaide South Fremantle Oakleigh Sandy Bay, City, Wynyard Ainslie North Shore Buffaloes Mayne
1953 Collingwood West Torrens South Fremantle Port Melbourne New Town, City, Ulverstone Quean- beyan- Acton Eastern Suburbs Waratahs Western Districts
1954 Footscray Port Adelaide South Fremantle Williams- town Hobart, City, Burnie Quean- beyan- Acton Eastern Suburbs Waratahs Western Districts
1955 Melbourne Port Adelaide Perth Williams- town New Town, Longford, Ulverstone Manuka Eastern Suburbs St Marys Wilston Grange
1956 Melbourne Port Adelaide East Perth Williams- town New Town, City, Ulverstone Quean- beyan- Acton Eastern Suburbs St Marys Sandgate
1957 Melbourne Port Adelaide East Fremantle Moorabbin North Hobart, Longford, Ulverstone Eastlake Eastern Suburbs Works and Housing Sandgate
1958 Collingwood Port Adelaide East Perth Williams- town Glenorchy, Longford, Burnie Ainslie Eastern Suburbs Wanderers Mayne
1959 Melbourne Port Adelaide East Perth Williams- town Hobart, City-South, Burnie Ainslie Eastern Suburbs St Marys Kedron
1960 Melbourne North Adelaide West Perth Oakleigh Hobart, City-South, Burnie Eastlake Sydney Naval St Marys Coorparoo
1961 Hawthorn West Adelaide Swan Districts Yarraville North Hobart, North Launceston, Cooee Ainslie North Shore Works and Housing Mayne
1962 Essendon Port Adelaide Swan Districts Sandring- ham North Hobart, City-South, Burnie Eastlake Sydney Naval St Marys Mayne
1963 Geelong Port Adelaide Swan Districts Moorabbin Hobart, North Launceston, Burnie Eastlake Western Suburbs Darwin Coorparoo
1964 Melbourne South Adelaide Claremont Port Melbourne Sandy Bay, Scottsdale, Cooee Eastlake St George Darwin Coorparoo
1965 Essendon Port Adelaide East Fremantle Waverley Glenorchy, Scottsdale, Cooee Eastlake Western Suburbs Nightcliff Morningside
1966 St Kilda Sturt Perth Port Melbourne Hobart, City-South, Burnie Eastlake Western Suburbs St Marys Mayne
1967 Richmond Sturt Perth Dandenong North Hobart, East Launceston, Wynyard Manuka Newtown St Marys Mayne
1968 Carlton Sturt Perth Preston New Norfolk, Scottsdale, East Devonport Manuka Newtown Darwin Coorparoo
1969 Richmond Sturt West Perth Preston North Hobart, Launceston, Latrobe Manuka Western Suburbs Darwin Wilston Grange
1970 Carlton Sturt South Fremantle Prahran Clarence, Scottsdale, Latrobe Ainslie Newtown Darwin Sandgate
1971 Hawthorn North Adelaide West Perth Dandenong Sandy Bay, Scottsdale, Latrobe Manuka East Sydney Darwin Sandgate
1972 Carlton North Adelaide East Perth Oakleigh Sandy Bay, City-South, Latrobe Eastlake Western Suburbs St Marys Wilston Grange
1973 Richmond Glenelg Subiaco Prahran Hobart, Scottsdale, Cooee Manuka East Sydney Darwin Mayne
1974 Richmond Sturt East Fremantle Port Melbourne North Hobart, City-South, Burnie Manuka Western Suburbs Waratahs Sandgate
1975 Kangaroos Norwood West Perth Geelong West Glenorchy, North Launceston, Wynyard Manuka Western Suburbs   Windsor- Zillmere
1976 Hawthorn Sturt Perth Port Melbourne Sandy Bay, Launceston, Ulverstone Eastlake East Sydney Darwin Windsor- Zillmere
1977 Kangaroos Port Adelaide Perth Port Melbourne Sandy Bay, Scottsdale, Penguin Manuka Western Suburbs Waratahs Western Districts
1978 Hawthorn Norwood East Perth Prahran Sandy Bay, North Launceston, Cooee Eastlake North Shore St Marys Western Districts
1979 Carlton Port Adelaide East Fremantle Coburg Clarence, North Launceston, Wynyard Ainslie North Shore St Marys Sandgate
1980 Richmond Port Adelaide South Fremantle Port Melbourne Hobart, North Launceston, Penguin Ainslie East Sydney Darwin Kedron
1981 Carlton Port Adelaide Claremont Port Melbourne Clarence, North Launceston, Devonport Manuka East Sydney North Windsor- Zillmere
1982 Carlton Norwood Swan Districts Port Melbourne New Norfolk, Scottsdale, Cooee Ainslie East Sydney Wanderers Mayne
1983 Hawthorn West Adelaide Swan Districts Preston Glenorchy, North Launceston, Smithton Ainslie East Sydney Wanderers Southport
1984 Essendon Norwood Swan Districts Preston Clarence, Scottsdale, Cooee Ainslie East Sydney St Marys Coorparoo
1985 Essendon Glenelg East Fremantle Sandring- ham Glenorchy, Launceston, Penguin Quean- beyan North Shore St Marys Southport
1986 Hawthorn Glenelg Subiaco Williams- town Glenorchy, Scottsdale, Ulverstone Tugger- anong Campbell- town St Marys Coorparoo
1987 Carlton North Adelaide Claremont Springvale North Hobart, Ulverstone Ainslie Campbell- town St Marys Southport
1988 Hawthorn Port Adelaide Subiaco Coburg Devonport, East Devonport Quean- beyan Campbell- town St Marys Windsor- Zillmere
1989 Hawthorn Port Adelaide Claremont Coburg North Hobart, Scottsdale Quean- beyan Campbell- town Darwin Southport
1990 Collingwood Port Adelaide Swan Districts Williams- town Hobart, Ulverstone Ainslie Holroyd- Parramatta St Marys Southport
1991 Hawthorn North Adelaide Claremont Dandenong North Hobart, Smithton Quean- beyan North Shore St Marys Morningside
1992 West Coast Port Adelaide East Fremantle Sandring- ham North Hobart, Burnie Ainslie Sydney University St Marys Southport
1993 Essendon Woodville- West Torrens Claremont Werribee Clarence, Ulverstone Ainslie St George Wanderers Morningside
1994 West Coast Port Adelaide East Fremantle Sandring- ham Clarence, Ulverstone Ainslie Campbell- town St Marys Morningside
1995 Carlton Port Adelaide West Perth Springvale North Launceston, Ulverstone Ainslie Campbell- town St Marys North Brisbane
1996 Kangaroos Port Adelaide Claremont Springvale Clarence, Ulverstone, Channel Ainslie Western Suburbs St Marys West Brisbane
1997 Adelaide Norwood South Fremantle Sandring- ham Clarence, Ulverstone, Kingston Ainslie Balmain St Marys Southport
1998 Adelaide Port Adelaide East Fremantle Springvale North Launceston, South Launceston, Brighton Quean- beyan Balmain Southern Southport
1999 Kangaroos Port Adelaide West Perth Springvale Glenorchy, South Launceston, Hobart Quean- beyan Campbell- town Waratahs Southport
2000 Essendon Central District East Perth Sandring- ham Clarence, Ulverstone, Kermandie Quean- beyan Pennant Hills Waratahs Southport
2001 Brisbane Central District East Perth Box Burnie Dockers, Clarence Eastlake North Shore Palmerston Brisbane
2002 Brisbane Sturt East Perth Geelong Burnie Dockers, Clarence Belconnen UNSW- Eastern Suburbs Palmerston Mt Gravatt
2003 Brisbane Central District West Perth Williams- town Burnie Dockers, North Hobart Belconnen UNSW- Eastern Suburbs St Marys Morningside
2004 Port Adel Central District Subiaco Sandring- ham Burnie Dockers, Clarence Belconnen North Shore St Marys Morningside
2005 Sydney Central District South Fremantle Sandring- ham Burnie Dockers, New Norfolk Sydney North Shore St Marys Southport
2006 West Coast Woodville- West Torrens Subiaco Sandring- ham Launceston, Clarence Sydney Pennant Hills Darwin Southport
2007 Geelong Central District Subiaco Geelong Launceston, Glenorchy Sydney North Shore Southern Mt Gravatt
2008             St Marys  

* Tasmania:
1880-1885 - TFL
1885-1909 - TFL, NTFA
1910-1986 - TFL, NTFA, NWFU
1987-1995 - TFL, NTFL
1996-2000 - TFL, NTFL, SFL
2001-2007 - NTFL, SFL